Bielsko-Biała - rowerowa stolica Polski

Bielsko-Biała oraz jego okolice to raj dla osób kochających jazdę rowerem. Nie musisz szukać tras. Wszystko znajdziesz w jednym miejscu.  Zainstaluj na swoim telefonie aplikację mapy.cz i wybierz trasę rowerową najbliżej twojej lokalizacji. Ustaw czas jakim dysponujesz (jak długo chcesz jechać) a mapa ustawi optymalną dla Ciebie trasę. Zobaczysz orientacyjny czas przejazdu, dystans, profil wysokościowy a nawet lokalne atrakcje na trasie. Oczywiście zawsze możesz ustawić sam miejsce docelowe przejazdu. Wszystkie wygenerowane szlaki możesz zapisać lub wyeksportować w formacie GPX lub KML do swojego urządzenia np. rowerowej nawigacji GPS. Możesz też skorzystać z przygotowanych przez nas gotowych tras. Wystarczy zeskanować kod QR i otworzyć w aplikacji mapy.cz. Telefon poprowadzi cię dokładnie po wybranej trasie.

Zapraszamy do wypożyczalni rowerów elektrycznych firmy EveBike zlokalizowanej obok Apartamentu Grabinka.

mapy.cz

Trasy enduro

 

Najbardziej dynamiczną formą spędzania czasu na rowerze jest oczywiście jazda enduro.

Stolica Podbeskidzia to w tej chwili najlepsze miejsce w Polsce do uprawiania tego typu turystyki zupełnie legalnie na specjalnie przygotowanych górskich trasach zamkniętych dla ruchu pieszego.

Składają się one z kilku zjazdów o różnym stopniu trudności i różnej gradacji wysokości – od 4% do 18% średniego nachylenia.

Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia profesjonalnego roweru oraz niezbędnego osprzętu jak kask czy ochraniacze.

Od niedawna można również korzystać z tras enduro na terenie Szczyrku oddalonego tylko 13 km od Bielska-Białej.

Wszelkie dodatkowe informacje, mapy, dane techniczne i dojazd do tras enduro znajdziecie Państwo tutaj.

Kolarstwo

 

Miłośników kolarstwa zaprasza Apartament Grabinka. To idealna baza wypadowa dla długodystansowców.

Na miejscu istnieje możliwość przechowania rowerów w zamykanym i monitorowanym garażu.

Rano pozostaje tylko sprawdzenie pogody i wybór optymalnej trasy zaczynającej się zaraz za ogrodzeniem Apartamentu Grabinka.

Lasy, łąki i pola oraz bardzo liczne stawy to widoki jakich można się spodziewać podczas jazdy.

Dla lubiących podjazdy i szybkie zjazdy idealnym kierunkiem będzie rejon Cieszyna, Ustronia, Wisły czy też rejon Pętli Beskidzkiej liczącej ponad 100 km długości.

Dla mniej zaawansowanych polecamy tereny o znacznie mniejszej różnicy terenu w kierunku lasów Pszczyńskich, Goczałkowic Zdroju czy Paprocan.

Niezależnie od wybranego dystansu i kierunku istnieje możliwość zamówienia płatnego powrotu samochodem dla 4 osób z max 4 rowerami do Apartamentu Grabinka np. w razie załamania pogody, usterki sprzętu czy kontuzji uczestnika wycieczki.

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/2

Wycieczki rowerem dla całej rodziny

 

Tego reklamować nie trzeba. Spokojna trasa kilku lub kilkudziesięciu kilometrów na 2-3 godziny jazdy to fantastyczna okazja na wspólny rodzinny wypoczynek.

W zależności od wybranego apartamentu może to być wycieczka bardziej miejska w samym mieście lub okolicach Bielska-Białej albo trasa po okolicznych wioskach i mniejszych miejscowościach regionu.

Liczne atrakcje na pewno nie pozwolą się nudzić a przy wyborze Apartamentu Grabinka uwieńczeniem wyprawy może być np. wieczorny gril na świeżym powietrzu.

Tutaj również istnieje możliwość zamówienia płatnego powrotu samochodem dla 4 osób z max 4 rowerami do Apartamentu Grabinka np. w razie załamania pogody, usterki sprzętu czy kontuzji uczestnika wycieczki.

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/4

Rowerowy transport publiczny

 

To jedna z opcji transportu publicznego na terenie Bielska-Białej.

Sieć rowerów miejskich z 24 stacjami to alternatywa dla osób lubiących zwiedzać miasto mobilnie.

Pierwsze 20 min wynajmu jest bezpłatne a kolejne godziny to koszt od 2zł do 4 zł.

Oczywiście najpierw trzeba się zarejestrować na stronie operatora BBBike. Tam też można znaleźć aktualny cennik, regulamin użytkowania, mapę z zaznaczonymi stacjami do parkowania i pozostałe informacje na temat rowerów miejskich.

Transport elektryczny - hulajnoga na minuty

 

Od wakacji 2019 zawitała do Bielska-Białej firma Blinkee.city wypożyczająca hulajnogi elektryczne na minuty. Po zainstalowaniu aplikacji na telefonie i podłączeniu systemu płatności dosłownie za kwotę kilkudziesięciu groszy za minutę możemy cieszyć się szybką i wygodna jazdą. Zakończenie wycieczki i pozostawienie pojazdu musi się jednak odbyć w centrum Miasta w wyznaczonym na mapie GPS terenie.

Transport elektryczny - skutery na minuty

 

Od niedawna można równie skutecznie przemieszczać w Bielsku-Białej przy pomocy skutera elektrycznego na minuty. Po zainstalowaniu aplikacji na telefonie i podłączeniu systemu płatności dosłownie za kwotę kilkudziesięciu groszy za minutę możemy cieszyć się szybką i wygodna jazdą. Zakończenie wycieczki i pozostawienie pojazdu musi się jednak odbyć w centrum Miasta w wyznaczonym na mapie GPS terenie. Do korzystania ze skutera niezbędne jest prawo jazdy, które trzeba również dodać do aplikacji. Kask znajduje się w bagażniku zamontowanym za pojazdem.

Operatorem jest również Blinkee.city.

 

Przykładowe lokalne trasy rowerowe

Jaworze.jpg

Trasa Jaworzańska jest dość łatwa i szybka. Przeważnie po drodze asfaltowej i szutrowej.

Mały poziom trudności, doskonała dla początkujących rowerzystów. Długość trasy ok 20 km. 2 godziny spokojnej jazdy.

zapora.jpg

Trasa rowerowa z małą ilością wzniesień. Pomimo dystansu ok 40 km nie jest zbyt męcząca. Prowadzi początkowo przez malownicze uliczki okolicznych wiosek aż do Goczałkowic Zdroju gdzie można urządzić dłuższa przerwę na zebranie sił. Następnie groblami, wśród licznych stawów oraz leśnymi dróżkami jedziemy do zapory w Zabrzegu która ma prawie 3 km długości. Na końcu zapory dla wytrwałych czekają asfaltowe leśne trakty prowadzące do brzegu jeziora Goczałkowickiego.

Powrót do Apartamentu Grabinka można zaplanować kilkoma alternatywnymi trasami przez Chybie, Landek lub Bronów w zależności zapasu sił. Trasa przy spokojnej jeździe z licznymi postojami nie powinna zająć dłużej niż 3 - 4 godziny.